WHY YOU’LL NEVER BUY POPSICLES AGAIN

Popsicles are a regular food item in our house. They’re especially a favorite during the warmer months, but it’s not unusual to have a stash in the freezer during the cooler months. There are so many different varieties of brands, flavors, sugar levels, and colors. You have popsicles that specifically for parents made with favorite flavors of chocolate, truffles, white chocolate, toffee and the like. Then you have those geared towards children that are a color explosion just waiting to happen. Either way, these little ice treats are enjoyed by ages young and old. So, what’s wrong with them? Why am I listing reasons why you’ll never buy popsicles again? Because you’ll benefit from it, of course!

Why You’ll Never Buy Popsicles Again

Image result for WHY YOU’LL NEVER BUY POPSICLES AGAIN

Okay, so let’s put out the fires before they start. You can totally buy your favorite brand of popsicles if you like. They are pretty healthy, for the most part. Although, a couple weeks ago, my son took his red popsicle into his room (which he knew he shouldn’t) and spilled some of the juice on his freshly shampooed carpet and then tried to hide it. Dad found it later on that evening and attempted to clean it up, but the red would NOT come out! I even got a well-known brand of carpet cleaner and tried scrubbing it out… the stain won that battle. If the stuff in popsicles stain carpets and refuse to move no matter muscle power you put into scrubbing, I have to question what in the world they are putting into our children foods?! I’m just saying.

Moving on, the reason why you’ll buy popsicles again is because it so easy to make them yourself! Like super duper simple or easy peasy lemon squeaky, as my daughter would say. Here’s what you need to do. Stop by your local grocery or home goods store and purchase two or three popsicle mode containers. I even picked up some decent ones at the Dollar Tree for $1 each! Then, grab your favorite fruit juices (feel free to dilute if that’s your thing) and pour into the cleaned popsicle containers. Replace the tops or handles on the container and freeze for 2-3 hours. Having multiple containers make it easy to get a good rotation going. As soon as one is emptied, refill and freeze. That’s it! Talk about the money and trips to the store that you’re saving yourself! A box of popsicles cost about $4 – $5 per box, maybe even more depending on the brand, and you can get a whole jug of juice for less than this!

Not really a juice drinking family? That’s cool. Blend up a smoothie and freeze it for a healthy, nutritious cold treat. Or keep it super simple by freezing flavored water and fruit infused water. Gatorade, lemonade, and even tea works! The possibilities go on and on and require very little from your pocket and time without having to wonder about ingredients that stain carpets with a vengeance! Put your kids to work and let them join in the fun of making their own special popsicles. Maybe even have their own popsicle containers and be responsible for refilling it once it’s low. One less thing for you to worry about. :)

Simple never tasted so good.